Jedan od najcescih zahteva u nasem servisu je zavarivanje auspuha na mestima ostecenja. Pored dotrajalosti izduvnog sistema,  najveci  uzrok pucanja auspuha su dotrajali nosaci motora.  Iz nekog naseg  dosadasnjeg iskustva  preko 80 % automobile koji su stariji od 5-6 godina imaju ostecen donji nosac motora (menjaca).  Na zalost auto mehanicari ne obracaju paznju na ovaj problem,  tako da automobili sa redovnih servisa i pregleda izlaze sa losim nosacima motora.  Donekle to je  i razumljivo jer pored cene redovnih servisa dodatni trosak zamena nosaca motora stvara neprijatnosti  kako  klijentu tako I mehanicaru.

Na zalost sa stanovista auspuh servisa ovo je problem koji je od vitalnog znacaja za dugotrajnost izduvnog sistema.  Ovaj problem je cesci i izrazeniji kod vozila sa dizel pogonskim gorivom.
Prilikom startovanja automobila, voznje i promene stepena prenosa (samim tim i ubrzanja) dolazi do stvaranja inercijalnih sila umerenog ili jakog intenziteta. Nosaci motora igraju ulogu da ublaze i absorbuju te sile kako se one ne bi prenele na karoseriju vozila i izduvni sistem. Ukoliko su nosaci motora osteceni vremenom zbog delovanja ovih sila inercijalne sile nesmanjenog intenziteta opterecuju mehanicke delove vozila.
Na najvecem udaru je izduvni sistem koji je direktno vezan na granu motora. Automobili novije generacije imaju na izduvniim sistemima razne absorbere ovih sila i razlikuju se po konstrukciji.
Najcesce se susrecemo sa pletenicama i konusima  sa srafovima i oprugama. Njihova uloga je da smanje silu kretanja auspuha nakon promena brzina i ubrzanja. Ujedno jos jedna uloga je i ublazavanje vibracija koja nastaju sagorevanjem pogonskog goriva u motoru.

I pored ovih absorbera inercijalne sile kontinuirano ostecuju delove auspuha. Nakon odredjenog vremenskog perioda elementi izduvnog sistema ne mogu da izdrze snagu tih sila i dolazi do pucanja. Na kom mestu ce puci zavisi od tipa vozila tj konstrukcije izduvnog sistema. Iskustva nam govore da kod novijih automobila sa izduvnim sistemom koji je u dobrom stanju prva strada pletenica. Ukoliko je pletenica dobra a izduvni sistem u losijem stanju puci ce auspuh. Ako vlasnik vozila ima ”srece”  auspuh ce puci na nekom delu cevi sto je vrlo lako ali i novcano povoljno  sanirati jednim kruznim zavarivanjem. Druga varijanta je manje povoljna jer se cesto desava da dodje do trajnih ostecenja izduvnih lonaca.

Sta je trajno ostecenje izduvnog lonca. Mnogi misle da ako je izduvni lonac novijeg datuma, stavljen unazad par meseci i kada dodje do njegovog pucanja intervencija varenja  je posao koji ce ih resiti problema. Na zalost u praksi i nije bas tako.

Izduvni lonci se sastoje iz poklopca (dance),  obloge ( plasta), perforirane cevi (prigusnice). Moguca ostecenja su na cevi ispred lonca, na prigusnici u loncu (najcesce) i na poklopcu. Sanacija napuklina na poklopcu i na cevi  ispred lonca je rutinska stvar i moze se kvalitetno uraditi, problem je kada pukne prigusnica unutar lonca. Objasnicu vam i zasto..

Prigusnica u izduvnom loncu je glavni funkcionalni i konstruktivni element jednog izduvnog lonca.  U funkcionalnom smislu njena namena je da  kroz svoj sistem otvora propusti gasove u telo lonca cime smanjuje pritisak u izduvnom sistemu i usporava gasove. Samim tim dolazi do prigusenja buke koji stvaraju gasovi pod pritiskom. U konstruktivnom smislu prigusnica je ta koja prolazi kroz ceo izduvni lonac (isto vazi i za sistem prigusnica u loncu) i dalje se vari za  izlaznu ili ulaznu cev.
Kao sto svi znate prigusnica je perforirana tj izbusena cev sa velikim brojem rupa koje sluze za propustanje gasova u izduvni lonac. Samim tim perforiranjme dolazi do smanjenja nosece povrsine cevi i njenog slabljenja. Upravo to je glavni razlog zasto prigusnica puca u loncu a redje cev ili poklopac lonca.


Ova slika ce vam najbolje pokazati kako to izgleda i gde nastaje ostecenje...

Sada dolazimo do kljucnog momenta neizvodljivosti kvalitetnog zavarivanja takvog ostecenja. Mogucnost ponovnog zavarivanja prigusnice je onemogucena samom cinjenicom da je ostecenje nastalo u unutrasnjem delu izduvnog lonca i samim tim pristup nam je onemogucen. Ono sto se moze uraditi je vracanje izlazne cevi u lonac zajedno sa drugim krajem (ostao na cevi auspuha)  prigusnice i izvrsiti kruzno zavarivanje cevi za poklopac lonca. Problem je sto smo izgubili vezu izmedu dva dela prigusnice i sada ceo izduvni lonac nosi poklopac lonca bez pomoci prigusnice. Takav lonac ne moze dugo da izdrzi na kolima jer dolazi do stalnog uvijanja lima poklopca lonca i on ponovo puca na istom mestu. Takodje usled uvijanja dolazi do otanjenja lima i neuporedivo brze nastaje progorevanje lima na tim mestima ostecenja..

U praksi to izgleda ovako..

Ovim tekstom zeleli smo da obuhvatimo samo jedan mali segment uticaja neispravnosti elemenata vozila, kao bitan faktor pa mozda i presudan po pitanju dugotrajnosti auspuha. Tema je siroka i opsirna ali u  nekim narednim tekstovima pozabavicemo se i ostalim bitnim uticajima na rad, ekonomicnost i zivotni vek izduvnih sisitema..